„A képekben való gondolkodás közelebb áll a tudattalan folyamatokhoz, mint a szavakban való gondolkodás, és – az egyed- és törzsfejlődés szempontjából egyaránt – kétségtelenül ősibb is annál.” – Sigmund Freud
Mi is az a tudattalan? Ösztönök, vágyak, elfojtott érzelmek, vagy rögzült szokások, automatikus gondolatok és reakciók? Vagy intelligens lélektani szerkezetek, archetípusok és ihletett állapotok? A maga módján mindegyik igaz.
A neurológusok megállapították, hogy elménk két részből áll. Az egyik érzékel, mintákat ismer fel, gondolattársításokat végez, intuitív, analóg, többnyire vizuális és kinesztetikus – ez a tudattalan. A másik fontolgat, értelmez, sorrendeket teremt, logikus, inkább a hallásra támaszkodik – ez a tudatos elme. A tudattalan mind a törzsfejlődésben, mind pedig az egyéni fejlődésben megelőzi a tudatos elmét, ahogy napi életünkben, gondolkodásunkban és törekvéseinkben is előbbre jár. Ez szervezi az észlelésünket és tapasztalatainkat, és hozza meg legtöbb döntésünket. A tudatos elme, amelynek gyakorlását évtizedekig tanuljuk az iskolapadban, az idő nagy részében úgy követi az tudattalant, hogy még csak nem is tud róla. Nincs ebben semmi meglepő. Az NLP-ben – különösen a miltoni nyelvi minták terén – tanultakból mindezt tudtuk már. Az is világos, hogy a tudattalan más „szabályok” szerint működik, mint a tudatos elme – ám sokan mégis azon igyekeznek, hogy a tudattalant a tudatos elme szabályai szerint működtessék.
Charles Faulkner, az NLP amerikai nagymestere és továbbfejlesztője, számos könyv és tananyag szerzője azonban egybefoglalta a kognitív pszichológia, a nyelvészet, a fejlődéslélektan, a pénzügy viselkedéstan, az összehasonlító antropológia és az ericksoni hipnózis eredményeit, hogy megmutassa a tudattalan elme működési folyamatait, illetve, hogy ezt a tudást hogyan és mire tudjuk felhasználni.
Tudattalanunk mindig asszociál, minden jelenségben szándékot lát – ahogy egy felhőben meglátunk egy arcot -, majd pillanat alatt ösztönösen dönt, és megjósolja, mi fog történni. A mágikus gondolkodás a gondolattársítás és a szándék együtteséből fakad. Innen származnak az olyan gondolatok is, mint „hasonló hasonlót vonz”, „mindennek megvan a maga oka” (ahogy a Mátrix-ban mondták), vagy a különleges „erővel” felruházott tárgyak a sámánizmusban. Vannak, akik nem megérteni akarják ezeket, hanem hinni akarnak benne, hogy mindezek a való világban léteznek, nem pedig a tudattalanjukban. Csakhogy ez a tudás hatalom. Ha megérted, hogyan működik a tudattalan elméd, Te is tudod működtetni – a saját javadra.
A tréningen elsajátíthatod, hogyan követheted, használhatod fel tudattalanod szabályait. Miként beszélj tudattalanod nyelvén, hogy eredményesebb, sikeresebb legyél életed számos területén.
Kinek ajánljuk ezt a tréninget?
• Terapeutáknak, mert megérthetik, hogyan hozza létre páciensük a nehézségeit, és ezt a tudást felhasználhatják a megoldáshoz.
• Hipnoterapeutáknak, mert megtanulhatják, hogyan irányítsák azokat a sajátos folyamatokat, amelyeket a tudattalan transzállapot előidézéséhez használ.
• Szülőknek, mert megtanulhatnak úgy beszélni, hogy gyermekük meghallgassa őket, és „vegye az adást”.
• Cégtulajdonosoknak, mert megtanulhatják, hogy alkalmazottaik valójában mit látnak, mit hallanak, és ezzel a tudással vezetni tudják őket.
• Értékesítésben dolgozóknak, mert megtanulhatják, valójában mire figyel a vevő, az ügyfél, hogy így jobban ki tudja elégíteni igényeiket.
• Diákoknak, mert megtanulhatnak igazán tanulni, így összeszedettebben és gyorsabban tudnak eredményeket elérni.
• És Te is megtanulhatod, hogyan szolgál Téged a tudattalanod, és hogyan tudod még jobban irányítani tudattalan képességeidet.