Stenger Györgyi írása a Barátnő.com oldalon:
Az NLP-ben az ökológia kifejezés alatt a következmények vizsgálatát értjük.
Az előző részben a célkitűzéssel foglalkoztunk, most a következményeket, az ökológiát vizsgáljuk.
Nem a lehetetlent tűzzük ki célul, hanem, megvizsgáljuk, milyen következményekkel járhat a változás.
Mire is vállalkozunk pontosan, amikor az óhajtott változás következményeit vizsgáljuk? Jó lesz-e nekem? Mit szólnak a barátaim, a családom? Milyen következményekkel járhat, ha határozottabb, céltudatosabb leszek? Kihat-e az én változásom arra a közösségre, amelyben élek, vagy még annál nagyobb rendszerekre is? Biztosan hallottatok már a pillangó-effektusról: „Képes-e egy pillangó brazíliai szárnycsapása Texasban tornádót kiváltani?”
Lehet, hogy túl nagy feneket kerítettem a definíciónak, de nem árt tudni, hogy miről is beszélünk. A tanfolyamokon nem győzöm hangsúlyozni az ökológia fontosságát.
Vegyünk egy egyszerű példát!
Egy altatónővér le akart szokni a dohányzásról. Már reszelős volt a hangja, és egyéb kellemetlen tünetei is voltak az erős dohányzásnak. Önmagában ez a cél nekem teljesen ökologikus, és át is ugorhattam volna a kötelező ökológiai vizsgálatot.
Mégis megkérdeztem: Mi akadályozott meg eddig, hogy elérd a célod? Hogyan alakult volna az életed, ha sikerült volna leszoknod a dohányzásról?
A válasz elég meglepő volt: Még feszítettebb lett volna a munkám, mert elestem volna az ötperces szünetektől is.
Kiderült, hogy csak akkor jutott egy kis pihenőhöz, ha kiment dohányozni. Megszüntetheti-e ezt a lehetőséget? Igen, ha a teázás vagy valami más szintén elfogadható indok a szünetre. Ha nem, akkor sajnos, szüksége van a dohányzásra, hogy egy kis időre kivonhassa magát a forgalomból. Persze el lehet gondolkodni azon, hogy melyik ártalmasabb: a munkahelyi stressz vagy a dohányzás. Az altatónővér úgy döntött, hogy megtartja „rossz” szokását és azt tűzte ki célul, hogy csökkenti a mennyiséget, és megpróbálja meggyőzni a főnökét, hogy tarthasson teaszünetet is.
Felmerülhet az a kérdés, hogy kinek jó ez az egész. Miért nem változtat munkahelyet? Ez már nagyobb ökológiai vizsgálatot igényel: az esetleges munkahely-változtatás hogyan hat ki a szűkebb és tágabb környezetre, adott esetben a család anyagi helyzetére?
Az NLP-ben az ökológiát folyamatosan vizsgáljuk. Ha valamilyen változás nem ökologikus, akkor annak látható, hallható külső jelei vannak. Amikor valaki arról beszél, hogy milyen lelkes, miközben lefelé néz, tördeli a kezét, lassan és monoton hangon beszél, érzékelhetjük, hogy ez egy kicsit gyanús… Talán mégsem olyan lelkes az illető. Ha ezeket a jeleket figyelmen kívül hagyjuk és csak az illető szavait vesszük figyelembe, akkor folytatjuk annak a célnak a kitűzését, amit az illető valójában nem is akar. Ha igazán akarta volna, teljes lényével, akkor már rég elérhette volna.
Van olyan célunk, amiről azt gondoljuk, hogy nagyon akarjuk, és még mindig nem teljesült? Akkor vegyük sorra az alábbi kérdéseket, és őszintén válaszoljunk magunknak!
• Mi akadályozott meg eddig abban, hogy elérjem a célom?
• Mi változott volna meg, ha már régebben elérem a célom?
• Mit veszítettem volna, ha már elértem volna a célom?
• Milyen nehézségekkel kellene szembenéznem, ha már elértem volna a célom?
Ugye észrevettük, hogy figyelmünket a múltra irányították a kérdések? Elgondolkodtunk a kérdéseken? Milyen válaszok jöttek? Hasznos volt?
Most vizsgáljuk meg azt is, hogy mi a jelenlegi helyzet haszna! Azaz fedezzük fel annak előnyeit, hogy még nem értük el a célunkat! Ugyan már, ennek nincs semmi haszna – gondolhatják többen. Azért megéri, hogy rászánjunk néhány percet.
Íme, a segítő kérdések!
• Mire jó ez a mostani helyzet?
• Kinek jó ez a jelenlegi helyzet?
• Milyen előnyei vannak a jelenlegi állapotnak?
Lehet, hogy arra jöttünk rá, hogy mindenkinek jó, csak éppen önmagunknak nem? Vagy valami másra?
Még nem tekintettünk a jövődbe. Remélem az előző kérdéseket is hasznosnak találtuk, mégis a legfontosabb a jövőbeli következmények vizsgálata. Rajta, tegyük fel magunknak a következő kérdéseket!
• Ha elérem a célom, ha megváltozom, pontosan úgy, ahogy szeretném, okozhat-e ez valamilyen problémát?
• Biztos, hogy semmi baj nem származhat belőle?
• Milyen kárt okozhat az óhajtott változás?
• Elveszítek-e valamit, ha elérem a célom? (Általában valami mindig elvész, csak éppen nem kár érte.) •
Dr. Aradi Csaba definíciójában megragadott az a gondolat, hogy az ökológia szinte a lehetetlenre vállalkozik. Igen. Bizonyos szinten igen, hiszen a pillangó sem tudja, hogy szárnycsapásaival valahol tornádót hoz létre.
Mégis azt javaslom, hogy legyünk kitartóak és alaposak a kérdésekkel! Megéri. Különösen a célok kitűzésénél fontos alaposan körbejárni a következményeket. Lehet, hogy ez egy kicsit időigényes, és több türelemre és odafigyelésre van szükség, azonban a romok eltakarítása sokkal nehezebb. Azaz, ha olyan célt érünk el, amelynek káros következményeivel nem számoltunk, lehet, hogy visszacsinálnánk, de már nem olyan egyszerű. Sok a sérült…
Szokott ön mérlegelni? Megfontolni, hogy mit miért tesz? Hogy ha megteszi, annak milyen következményei lesznek?